Occoquan Challenge - September 29, 2002, Sunday 11:30 - 3:00pm
Home Course Records Results Registration

COURSE RECORDS

Note: All record holders receive free entries but MUST contact the regatta staff before September 1 to be eligible for free entries. Records holders will be required to pay in full after this date. If a record is broken the winner is then eligible for a free entry the next year of the regatta. If a race has not been held yet the first winner of the event for that year will be given the course record.

Events marked with "**", Novice, Mixed and Recreational events, do not qualify for free entries the following year.

You can look at the history of current and past course records by clicking here

Would you like to petition to have an event added? Contact us at: ChallengeRegatta@aol.com

 

Event 1: Men's 1x

1a. Men's Open Weight Karl Sudar, PBC 16:49(2004)
1b. Men's Lightweight Tripper OMalley 18:06 (2010)
1c. Men's Junior Max Fowle, Christ Church 19:00 (2003)
1c. Men's Master AA Benjamin Kowalik , Capital Rowing Club 18:42(2005)
1d. Men's Master 30+ Dylan Cors, Capital Rowing Club 17:59 (2004)
1e. Men's Senior Master 40+ Ad Bax, Potomac Boat Club 17:18 (2004)
1f. Men's Grand Master 50+ Robert Spousta, PBC 17:29 (2004)
1g. Men's Veteran 60+ Duncan Spencer, Capital Rowing Club 18:57 (2004)
1h. Menís Senior Veteran 70+ Christopher "Kit" Collins Rivanna RC 19:19(2004)
1i. Men's Novice** Gary Moore, GMRA 18:43 (2004)
1j. Menís Recreational Jim Gieske, Unaffl 22:35 (2001)

Event 2: Womenís 1x

2a. Womenís Open Michelle Borkhuis, Potomac BC 18:28 (2003)
2b. Womens Lightweight Carol Dinion, OBC 19:49 (2010)
2c. Women's Master AA Lauren Pickens Waterways Center 21:19(2006)
2c. Women's Junior Abby Martin 20:29 (2006)
2d. Women's Master 30+ Kate Dowling, PBC 19:21 (2002)
2e. Women's Senior Master 40+ Gia Deangelis, Rivanna RC 19:10 (2005 )
2h. Women's Novice** Nicole dinion 21:08 (2006)
2e. Womenís Grand Master 50+ Anne Sudar, OBC 20:01 (2002)
2i. Womens Veteran Single 60+ Dana Perrone, TBC 24:20.35(2009)

Event 3: Men's 8+

3a. Men's Open Weight Naval Academy 13:37 (2004)
3b. Men's Lightweight University of Delaware 14:42 (2005)
3c. Men's Club Eight Open Open- Win it!
3c. Men's Junior North Va. Rowing Juniors 15:01 (2005)
3e. Men's Master Potomac Boat Club 15:10 (2006)
3f. Men's Recreational Eight** Prince William Rowing Club Inc 17:47(2005)
3g. Men's Novice Eight** North Carolina State University 17:07(2005)

Event 4: Womenís 4+

4a. Women's Open Weight University of Mary Washington 17:23 (2006)
4b.Women's Lightweight Duquesne University 18:52 (2005)
4c. Women's Master Annapolis RC 18:23 (2003)
4c. Women's Club Four Virginia BC 16:43(2010)
4e. Women's Junior Four Old Dominion Boat Club 18:42(2005)
4f. Women's Recreational Four** University of Richmond 22:32(2005)

Event 5: Menís 2x

5a. Men's Open Weight Occoquan BC- Barrett/Wenger 16:32 (2006)
5a. Men's Master Thompson DC- Nix/Bromley 17:19 (2005)
5d. Men's Junior Double Old Dominion Boat Club Lovo 18:13(2005)

Event 6: Womenís 2x

6a. Womens Open Potomac BC Madigan/Humblet 17:04 (2003)
6b. Womens Master Potomac BC Phillips/Cole 19:07(2005)
6c. Women's Junior Old Dominion Boat Club Finnegan 19:49 (2005)

Event 7: Menís 4+

7a. Men's Open Weight Naval Academy 15:03 (2005)
8b. Men's Lightweight Four Old Dominion RC 17:00(2010)
8c. Men's Club Four GMU Alumni 15:43(2010)
7b. Menís Junior Northern Virginia Rowing Club 15:53 (2002)
7c. Menís Master Capital RC 17:07 (2003)
8f. Men's Recreational Four ** Prince William Rowing Club 19:28(2006)

Event 8: Womenís 8+

8a. Women's Open Weight University of Mary Washington 16:35 (2005)
7b. Women's Lightweight Eight Old Dominion Boat Club 17:00(2005)
7c. Women's Club Eight Capital RC 14:56(2008)
8e. Women's Master Alexandria Community Rowing 17:08 (2006)

Event 9: Mixed Events

Mixed 2x ** Rivanna- Tatum/DeAngelis 16:53 (2002)
Parent/Child ** Virginia BC Georgiadia/Williard 18:19(2003
Mixed Eights ** Occoquan Boat Club 16:19 (2005)
9b. Mixed Four + ** Occoquan Boat Club 19:22(2005)