Occoquan Challenge - September 29, 2002, Sunday 11:30 - 3:00pm
Home Course Records Results Registration

2002 RESULTS:
Conditions: 76 degrees. Sunny- Windy 0-3 mph cross/head wind. Water quality excellent
The 2002 Occoquan Challenge conditions were excellent for this USRowing officiated race. The Occoquan Challenge received over 155 entries for this regatta, well over a 40 percent increase from its second year. The Occoquan Challenge is unlike most fall races in that the race starts and begins at the same location and includes several challenging turns and straight-aways.
The purpose of the Occoquan Challenge is to not only offer a great race experience both on and off the water but invest all profits back into the rowing community through grants to rowing clubs throughout the country. Your investment in us allows us to help other rowing programs. The Challenge Foundation has received over eighty applications from programs all accross the country and will be announcing the winners of the 2002 Challenge Grant in the coming weeks. For more information on how you might be able to apply for the 2003 Challenge Rowing grant please contact us at: rowing@occoquanchallenge.com.
MANY course records were broken at this year’s regatta due to an increase in participation, excellent racing conditions and a course that had to be adjusted slightly due to the drought. Individuals and organizations that are marked in bold and have asterisks next to their name are 2002 record holders for that event and receive free entries for next year. To receive free entries for next year all record holders must register no later than September 1, 2003
Event #1 Men's 1X
Bow Name/Org Start Finish Elapsed
Open
1 Bob Spousta/PBC 0:16:58.00 0:34:17.00 0:17:19.00
2 Gary Woodward/Unaffil 0:17:11.00 0:35:15.00 0:18:04.00
3 Sam Gammon/OBC 0:17:24.00 0:36:37.00 0:19:13.00
Lightweight
4 Peter Scheu/CC Alumni 0:17:43.00 0:36:20.00 0:18:37.00
Masters 30+
7 Dylan Cors/Capital Rowing Club 0:18:35.00 0:36:36.00 0:18:01.00
6 Tim Afflerbach/Fairmount RA 0:18:17.00 0:37:03.00 0:18:46.00
9 David Farlow/X-Press BC 0:19:03.00 0:37:54.00 0:18:51.00
10 Andrew Hunter/ACR 0:19:17.00 0:39:34.00 0:20:17.00
8 Eric Ros/Sandy Run Scullers 0:18:48.00 0:39:18.00 0:20:30.00
Masters 40+
13 Nick Holland/Capital Rowing Club 0:19:44.00 0:38:35.00 0:18:51.00
14 Rob Creath/ Baltimore Rowing Club 0:19:58.00 0:38:58.00 0:19:00.00
12 Harry Robinson/HRRC 0:19:30.00 0:39:50.00 0:20:20.00
16 Jim Howe/Occoquan Boat Club 0:20:35.00 0:41:47.00 0:21:12.00
15 Charles Smith/Juniper Boat Club 0:20:19.00 0:43:00.00 0:22:41.00
11 Stephen Glover/DNS
17 Craig Drake/DNS
Masters 50+
18 Jaime Rubini/Alexandria C.R. 0:20:46.00 0:38:43.00 0:17:57.00
20 Tom O'Rourke/Rivanna 0:21:19.00 0:40:47.00 0:19:28.00
19 Dimitri Ledkovsky/Carolina Masters 0:21:01.00 0:40:38.00 0:19:37.00
21 Ralph Bell/Occoquan Boat Club 0:21:39.00 0:42:12.00 0:20:33.00
22 Bill Squires/UnAffil 0:21:55.00 0:43:40.00 0:21:45.00
Masters 60+
25 Duncan Spencer/Capital Rowing Club 0:22:45.00 0:41:48.00 0:19:03.00
23 Christopher Collins/Rivanna 0:22:13.00 0:41:26.00 0:19:13.00
27 Randy Edwards/UnAffil 0:23:02.00 0:44:08.00 0:21:06.00
24 Avram Gold/UNC Crew 0:22:32.00 0:43:54.00 0:21:22.00
26 Jim Edmonds/DNS
Masters 70+
28 John Lavery/PBC 0:23:23.00 0:45:14.00 0:21:51.00
Junior
29 Chris Simon/Sandy Run Scullers 0:23:46.00 0:43:03.00 0:19:17.00
34 Mike Hinz/PWCA 0:25:04.00 0:44:37.00 0:19:33.00
33 Ben Coffey/James River HS/VBC 0:24:46.00 0:44:33.00 0:19:47.00
32 Russel Howe/PWCA (LTWT) 0:24:26.00 0:44:40.00 0:20:14.00
30 Matt Hinz/VA Rowing 0:24:06.00 0:44:20.00 0:20:14.00
31 Matt Fowle/CC DNS
35 PWCA DNS
Novice
36 Clint Spooner/NVRC 0:25:40.00 0:45:46.00 0:20:06.00
37 Jim Thiel/Unaffil 0:26:06.00 0:47:09.00 0:21:03.00
Recreational
38 Johnny LaFever/Sandy Run Scullers 0:26:31.00 0:49:30.00 0:22:59.00
40 David Lewis/Unaffil 0:27:09.00 0:52:09.00 0:25:00.00
39 Jonathan Ambs/Sandy Run Scullers 0:26:48.00 0:51:52.00 0:25:04.00
Event #2 Women's 1X
Bow Name/Org Start Finish Elapsed
Open
41 Joanna Rubini/Alexandria C.R 0:29:28.00 0:48:15.00 0:18:47.00
42 Erika Wahle/OBC 0:26:57.00 0:46:05.00 0:19:08.00
Junior
45 Mieke Pitts/Rivanna Rowing Club 0:30:14.00 0:50:40.00 0:20:26.00
Master 30+
46 Kate Dowling/PBC 0:30:41.00 0:50:02.00 0:19:21.00
47 Liz Stack/VBC 0:31:03.00 0:52:38.00 0:21:35.00
Masters 50+
49 Ann Sudar/OBC 0:31:31.00 0:51:32.00 0:20:01.00
50 Madge Haven/TBC 0:31:57.00 0:56:55.00 0:24:58.00
Event #3 Men's 8+
Bow Name/Org Coach Start Finish Elapsed
Open
52 Delaware Crawford 0:04:30.00 0:18:20 0:13:50.00
51 GMU "A" Spousta 0:04:09.00 0:18:37 0:14:28.00
53 PBC Elmira 0:04:52.00 0:19:26 0:14:34.00
54 NVRC Select Grainger 0:05:19.00 0:19:59 0:14:40.00
56 ACR Comtois 0:06:07.00 0:21:45 0:15:38.00
55 GMU "B" Spousta 0:05:51.00 0:21:46 0:15:55.00
202 PWRC 0:06:35.00 0:22:56 0:16:21.00
Junior
58 NVRC "A" Grainger 0:07:30.00 0:22:36 0:15:06.00
63 NVRC "B" Grainger 0:10:11.00 0:25:50 0:15:39.00
59 RCR "A" Berric 0:08:12.00 0:24:11 0:15:59.00
61 Great Bridge Stambaugh 0:09:16.00 0:25:49 0:16:33.00
57 PWCA "A" Heisey 0:07:08.00 0:23:55 0:16:47.00
60 PWCA "B" Heisey 0:08:46.00 0:25:39 0:16:53.00
65 NVRC "D" Grainger 0:11:29.00 0:28:32 0:17:03.00
64 NVRC "C" Grainger 0:10:49.00 0:27:57 0:17:08.00
62 RCR "B" Berric 0:09:55.00 0:28:16 0:18:21.00
Masters
66 PWRC 0:12:15.00 0:30:09 0:17:54.00
Novice
68 Great Bridge Novice Stambaugh 0:13:01.00 0:31:13 0:18:12.00
Event #4 Women's 4+
Bow Name/Org Coach Start Finish Elapsed
Open
72 RCR Berric 0:16:49.00 0:35:25.00 0:18:36.00
69 NVRC "A" Lucier 0:15:11.00 0:33:50.00 0:18:39.00
71 NVRC "B" Lucier 0:16:16.00 0:35:22.00 0:19:06.00
74 Christopher Newport College Comstock 0:18:25.00 0:37:54.00 0:19:29.00
70 PWCA Hart 0:15:42.00 0:35:18.00 0:19:36.00
73 NVRC "C" Lucier 0:17:38.00 0:37:22.00 0:19:44.00
Event # 5 Men's 2X
Bow Name/Org Start Finish Elapsed
Open
76 Christ Church Fowle/Jones 0:34:27.00 0:51:57.00 0:17:30.00
80 PWCA "C" HVWT 0:36:06.00 0:54:32.00 0:18:26.00
78 Christ Church Bury/Bury 0:35:20.00 0:54:00.00 0:18:40.00
79 PWCA "B" LTWT 0:35:41.00 0:54:30.00 0:18:49.00
77 PWCA "A" LTWT 0:34:56.00 0:54:14.00 0:19:18.00
Masters
84 VBC- Belcher/LeBlanc 0:37:22.00 0:54:48.00 0:17:26.00
82 CRC-Holland/Spencer 0:36:48.00 0:54:22.00 0:17:34.00
85 ACR- Hunter/Werbowski 0:37:43.00 0:56:19.00 0:18:36.00
81 OBC- Cann/Daley 0:36:27.00 0:55:12.00 0:18:45.00
83 OBC- Evans/Gantz 0:37:03.00 0:55:56.00 0:18:53.00
Event # 6 Women's 2X
Open
92 PBC- Dowling/Cole 0:41:12.00 0:58:51.00 0:17:39.00
88 PBC Crowe/Elsner 0:40:06.00 0:58:33.00 0:18:27.00
90 HRRC Taylor/Robinson 0:40:52.00 1:00:00.00 0:19:08.00
86 PWCA- Hart/Gloy 0:39:23.00 0:59:31.00 0:20:08.00
87 ACR- Mead/Gorman 0:39:46.00 1:00:34.00 0:20:48.00
89 ACR- Gilbert/Reams 0:40:32.00 1:01:58.00 0:21:26.00
91 ACR Wald/Bohn DNS
Event #7 Women's 8+
Bow Name/Org Coach Start Finish Elapsed
Open
95 ACR Stramese 1:20:38.00 1:37:27.00 0:16:49.00
93 PWCA "A" Hart 1:19:44.00 1:37:01.00 0:17:17.00
96 Great Bridge "A" Stambaugh 1:21:20.00 1:38:48.00 0:17:28.00
99 PWCA "B" Hart 1:22:52.00 1:40:40.00 0:17:48.00
94 NVRC "A" Lucier 1:20:09.00 1:38:02.00 0:17:53.00
98 NVRC "B" Lucier 1:22:23.00 1:41:03.00 0:18:40.00
121 PWCA "C" Hart 1:23:55.00 1:42:42.00 0:18:47.00
97 RCR Berric 1:21:54.00 1:41:24.00 0:19:30.00
100 NVRC "C" Lucier 1:23:29.00 1:43:00.00 0:19:31.00
Masters
122 PWRC 40+ Torres 1:24:28.00 1:42:23.00 0:17:55.00
123 PWRC 30+ Torres 1:24:51.00 1:42:59.00 0:18:08.00
124 NVRC 1:25:24.00 1:44:56.00 0:19:32.00
Novice
125 Great Bridge Novice Stambaugh 1:25:56.00 1:46:48.00 0:20:52.00
126 PWRC Novice Olesak 1:26:37.00 1:47:40.00 0:21:03.00
Event #8 Men's 4+
Bow Name/Org Coach Start Finish Elapsed
Open
201 IPTF Rowing Fiebig 1:40:55.00 1:56:44.00 0:15:49.00
127 George Mason "A" Spousta 1:39:45.00 1:56:03.00 0:16:18.00
129 PBC Elmira 1:40:30.00 1:56:38.00 0:16:08.00
133 ACR Comtois 1:41:36.00 1:58:53.00 0:17:17.00
128 George Mason "B" Spousta 1:40:13.00 1:57:36.00 0:17:23.00
132 Christopher Newport College Comstock 1:43:52.00 2:03:06.00 0:19:14.00
130 NVRC "A" DNS
131 Delaware Scratch
Junior
135 NVRC "A" Grainger 1:42:21.00 1:58:14.00 0:15:53.00
137 NVRC "B" Grainger 1:42:58.00 1:59:32.00 0:16:34.00
136 Christ Church "A" Okeffe 1:42:41.00 1:59:28.00 0:16:47.00
139 NVRC "C" Grainger 1:44:43.00 2:01:57.00 0:17:14.00
140 Great Bridge(Lightweight) Stambaugh 1:45:12.00 2:02:35.00 0:17:23.00
134 PWCA "A" Heisey 1:42:00.00 1:59:46.00 0:17:46.00
141 NVRC "D" Grainger 1:45:28.00 2:03:24.00 0:17:56.00
138 Christ Church "B" Okeffe 1:44:24.00 2:04:52.00 0:20:28.00
Novice
142 George Mason Frosh Vasallo 1:45:57.00 2:03:34.00 0:17:37.00
Masters
143 NVRC 1:46:36.00 2:05:18.00 0:18:42.00
144 PWCA 1:47:06.00 2:06:51.00 0:19:45.00
203 PWCA "B" DNS 0:00:00.00
Event #9 Mixed 4X, 4+ and Mixed 2X
Bow Name/Org Coach Start Finish Elapsed
Mixed 2X
147 Tatum/DeAngelis RIV 2:29:02.00 2:45:55.00 0:16:53.00
149 Georgiadis/Milici- VBC 2:29:42.00 2:48:47.00 0:19:05.00
204 Dewey/Sudar 2:30:04.00 2:50:15.00 0:20:11.00
148 Callahan/Schindel ACR 2:29:31.00 2:52:53.00 0:23:22.00
Parent/Child
150 Pitts/Pitts-Rivanna 2:31:00.00 2:51:52.00 0:20:52.00
Mens Quads
151 Christ Church 4x "A" Okeffe 2:31:41.00 2:48:19.00 0:16:38.00
152 Christ Church 4x "B" Okeffe 2:32:02.00 2:49:23.00 0:17:21.00
Event #9 Mixed 8+
Bow Name/Org Start Finish Elapsed
Mixed 8+
153 RCR Juniors 2:33:01.00 2:49:43.00 0:16:42.00
154 PWRC 2:33:24.00 2:52:21.00 0:18:57.00
156 NVRC Masters 2:34:53.00 2:54:39.00 0:19:46.00
155 Great Bridge 2:34:13.00 2:55:51.00 0:21:38.00